Małżeństwo ma wiele zalet. Zarówno praktycznych, jak i prawnych. O ile o tych praktycznych powinien wypowiadać się każdy z małżonków z osobna, bo są to kwestie bardzo osobiste. O tyle te prawne (jak np. możliwość wspólnego rozliczenia) mają charakter obiektywny i przy ich ocenie subiektywizm jest znacząco ograniczony. Wchodzące właśnie w życie pracownicze plany kapitałowe dostarczają osobom pozostającym w związku małżeńskim kolejnych korzyści. 

Świadczenie małżeńskie 

Pierwszą z nich jest wypłata środków zgromadzonych na rachunku PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Polega ona na tym, że w przypadku, gdy oboje z małżonków osiągną 60. rok życia i zapragną wypłacać swoje oszczędności z rachunków PPK – mogą utworzyć jeden wspólny rachunek, na którym będą znajdować się pieniądze obojga z nich i z niego wypłacać pieniądze. Warunek jest taki, że muszą mieć rachunek PPK w tej samej instytucji finansowej. Dzięki temu wspólnie mogą zarządzać zgromadzonymi środkami i wydawać je bardziej racjonalnie. 

Wypłata w razie choroby 

Druga korzyść związana jest z przypadkiem poważnego zachorowania. Ustawa o PPK daje możliwość wypłaty do 25% środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika w przypadku zachorowania zarówno jego, jak i jego małżonka (oraz dziecka). W konsekwencji tego, jeżeli dojdzie do takiego zdarzenia w rodzinie – niezbędne do leczenia pieniądze mogą pochodzić zarówno z rachunku PPK chorego, jak i jego małżonka. Osoby samotne, nie mają możliwości skorzystania z tego przywileju. Warto przy tym dodać, że środki te są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatku Belki) w przeciwieństwie do sytuacji, gdyby małżonkowie np. samodzielnie inwestowali w fundusze inwestycyjne i z powodu choroby musieli je sprzedać (tzn. zlecić funduszowi ich odkupienie). 

Wypłata w razie śmierci 

Ostatnia korzyść prawna związana jest (niestety) ze śmiercią małżonka. W przypadku bowiem śmierci uczestnika PPK ustawa nakazuje wypłatę połowy środków zgromadzonych na jego rachunku PPK na rzecz drugiego z małżonków. Wypłata ta może być przekazana na rachunek PPK, IKE (indywidualne konto emerytalne), PPE (pracownicze programy emerytalne) lub w formie pieniężnej. Nie potrzeba do tego postanowienia sądowego czy notarialnego poświadczenia dziedziczenia, a wystarczy tylko akt zgonu, akt małżeństwa i oświadczenie o istniejących stosunkach majątkowych. Oczywiście trzeba pamiętać, że w przypadku zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej regulującej stosunki majątkowe w inny sposób – reguły wynikające z tej umowy będą miały zastosowanie.   

Zdjęcie: Photo by Angelo Lacancellera on Unsplash

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych