Rozpocznijmy od tego, że oszczędności gromadzone na rachunku pracowniczego planu kapitałowego stanowią składnik majątku wspólnego małżonków, który powstaje w czasie trwania małżeństwa. Z drugiej strony – pieniądze zgromadzone na tym rachunku przed zawarciem małżeństwa nie stanowią elementu majątku wspólnego. Oczywiście zasady te mogą ulec zmianie w przypadku zawarcia przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej, którą wspólność ustawową można rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Wówczas do tych oszczędności, jak i do całego majątku, stosuje się postanowienia zawartej umowy majątkowej małżeńskiej. 

W opisywanej poniżej sytuacji zakładamy, że w czasie trwania małżeństwa w ramach programu PPK zostały zaoszczędzone pieniądze, które wymagają stosownego podziału. Jeżeli więc małżeństwo uczestnika PPK uległo rozwiązaniu przez rozwód lub zostało unieważnione środki zgromadzone na jego rachunku, które przypadają byłemu małżonkowi w wyniku sądowego lub umownego podziału majątku wspólnego, są przekazywane w formie wypłaty transferowej na rachunek PPK byłego małżonka. 

W przypadku, gdy były małżonek nie jest stroną umowy o prowadzenie PPK (czyli nie uczestniczy w programie i nie ma swojego rachunku) to wówczas przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego oszczędności mogą być przekazane w dwojaki sposób. Albo wypłacone w formie pieniężnej albo przelane w formie wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej. Nie może to być jednak zwykła lokata terminowa. Istotne jest to, że regulamin takiej lokaty powinien przewidywać możliwość wypłaty zgromadzonych tam środków po osiągnięciu przez byłego małżonka 60.roku życia oraz to, że wypłata tych pieniędzy powinna następować na zasadach takich jak wypłata z rachunku PPK – a więc 25% środków zgromadzonych na rachunku jednorazowo, a pozostałe 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Warto przy tym zaznaczyć, że były małżonek będzie miał oczywiście prawo do wypłaty otrzymanych wartości przed osiągnięciem przez niego 60. roku życia. Wówczas jednak z sumy tej zostaną dokonane takie same potrącenia jak w przypadku wypłaty przez uczestnika PPK środków zgromadzonych na jego rachunku przed ukończeniem 60. roku życia (o czym pisałem w ubiegłotygodniowej publikacji). Po pierwsze więc – wypłata zostanie pomniejszona o wszelkie dotychczasowe dopłaty dokonywane ze strony państwa. Po drugie – 30% środków pieniężnych wpłaconych dotychczas przez pracodawcę zostanie przekazane na rachunek emerytalny w ZUS byłego małżonka. Po trzecie zaś – wypłacone środki będą pomniejszone o wysokość podatku od zysków kapitałowych.

Wszelkie transakcje, a więc zwrot środków lub wypłata transferowa, powinny być zrealizowane w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku i przedstawienia dowodu, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika przypadły byłemu małżonkowi uczestnika PPK. Jeżeli zaś były małżonek jest stroną więcej niż jednej umowy o prowadzenie PPK, to wówczas wypłaty transferowej dokonuje się na wskazany przez niego rachunek.  

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych