Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych daje uczestnikowi PPK możliwość wskazania jednej lub więcej osób uprawnionych, które po jego śmierci otrzymają środki zgromadzone na rachunku PPK. Jeżeli takie oświadczenie zostanie przekazane, to wówczas oszczędności zgromadzone na rachunku nie będą wchodziły w skład masy spadkowej, a w konsekwencji nie będą podlegały ogólnym przepisom prawa spadkowego. Dyspozycja taka powinna być złożona w formie pisemnej instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK. Uczestnik PPK może ponadto wskazać jakie udziały przypadną każdej ze wskazanych osób uprawnionych. Jeżeli tego nie uczyni – przyjmuje się, że udziały tych osób są równe. Warto podkreślić, że lista osób uprawnionych może być w każdej chwili zmieniona.
O tym jak zostaną przekazane środki w przypadku śmierci uczestnika PPK decyduje już osoba uprawniona. W przypadku, gdy zdarzenie śmierci uczestnika PPK się ziści, to osoba uprawniona powinna złożyć wniosek o przekazanie tych środków w formie pieniężnej bądź w postaci wypłaty transferowej na rachunek PPK, na rachunek indywidualnego konta emerytalnego lub na rachunek w ramach pracowniczego programu emerytalnego.
Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku, gdy w chwili śmierci uczestnik PPK pozostawał w związku małżeńskim, to przepisy ustawy przewidują, że połowa środków w zakresie w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, powinny być przekazane na rzecz małżonka zmarłego uczestnika PPK. Wypłata taka powinna być dokonana w terminie 3 miesięcy od dnia przedstawienia przez małżonka zmarłego uczestnika PPK odpisu aktu zgonu, aktu małżeństwa oraz oświadczeniach o stosunkach majątkowych jakie istniały między nim a zmarłym uczestnikiem. W takiej sytuacji (tj. w pozostawania w związku małżeńskim przez uczestnika PPK) między osoby uprawnione zostanie podzielona pozostała część oszczędności zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego uczestnika.